חלוק לבן

6 04 2008

איך נראה מדען? הדימוי המקובל הוא של גבר לבוש בחולצה מכופתרת ומגוהצת, רצוי עם עניבה חד גונית, וסביר להניח שהוא מרכיב משקפיים גדולים והשיער שלו מסורק בקפדנות עם שביל בצד. אבל הפרט החשוב ביותר הוא חלוק מעבדה לבן ונקי מרבב. בעצם כל זה נכון רק אם מדובר במדען ממוצע (עד כמה שאפשר להגיד על מי שעוסק בפיצוח צפונות היקום שהוא ממוצע קריצה ), אבל אם אנחנו עוסקים במדען גאוני במיוחד רצוי שיוותר על גיהוץ החולצה, כמו גם על המשקפיים (הוא בוודאי שכח אותם על שולחן של איזה ניסוי), וחובה להחליף את השביל ברעמת שיער פרועה. גם החלוק יכול להיות מקומט ואפילו מוכתם קלות בצבעים זרחניים חשודים, העיקר שצבעו הבסיסי יהיה לבן.

מדען - חנון או גאון?

בעצם למה? מי קבע שמדענים חייבים ללבוש חלוק לבן?

כמובן שהדימויים שזרקתי בפיסקה הראשונה הם סטריאוטיפים ויזואליים קלאסיים – הראשון (עם השביל) מבוסס על סגנון לבוש חנוני מתחילת המאה ה-20 עם קצת עדכונים והקצנה קומית, ואילו השני הוא מוטציה מוזרה למדי של דמותו הנונקונפורמיסטית של המדען המפורסם ביותר בהיסטוריה – אלברט איינשטיין. אתגר לקוראים: נסו למצוא תמונה של אינשטיין (האמיתי) בחלוק מעבדה. בטוח שראיתם תמונה כזאת פעם. או שאולי זה סתם תעתוע דמיון?

מדען צעיר - אומרים שכדי להצליח חשוב להתחיל מוקדם.

אני יכול לומר שבמהלך שנותי במסדרונות האקדמיה לא יצא לי להיתקל בהרבה מדענים לבושים בחלוקים לבנים. פה ושם מספר כימאים, אולי גם ביולוגים בודדים, ופעם בשנה (בפורים) פיסיקאי. ככלל מי שלובשים חלוק לבן עושים זאת רק לזמן מוגבל כאשר הם עוסקים בחומרים מלכלכים. למען האמת כשחושבים על זה סביר להניח שחלוק מעבדה עולה לא פחות ממכנסי ג'ינס כך שלא ממש ברור מה התועלת הרבה בלבישתו, אלא אם כן אתה שחקן בסרט הולייוודי שמנסה להיכנס לדמות של מדען. (במחשבה שניה, קל יותל להסיר ממנו כתמים עם אקונומיקה).

כימאית עורכת ניסוי

נדמה לי שהחלוק הלבן הוא המצאה מקורית של רופאים* שגילו את חשיבותה של היגיינה במניעת הפצת מחלות. במאה ה-19 ה"מדים" הלא רשמיים של הרופאים היו חליפה שחורה ומגבעת תואמת (ובניגוד למה שנדמה – זה לא מה שכולם לבשו באותה תקופה), אבל עם התגברות המודעות לחיידקים ושאר מרעין בישין חל מעבר מהיר לחלוק לבן. כל כתם של לכלוך בולט על החלוק, ומאלץ את הלובש להחליפו פן ידבק בו דימוי של רשלן שאינו ראוי לעבוד בבית חולים. החלוק הלבן הפך לסמל לא רשמי של מקצוע הרפואה, עד כדי כך שלאחרונה בתי ספר לרפואה רבים מקיימים טקס הענקת חלוק לבן לסטודנטים החדשים. כנראה שהטקס המוזר הומצא כריאקציה לפיחות שחל במעמדו הסמלי של החלוק הלבן בשנים האחרונות. בהרבה מקרים את החלוק הלבן ממשיכים ללבוש הרופאים הבכירים בבית החולים או רופאים מומחים בעלי מרפאות קטנות, כלומר כל מי שבאופן יומיומי לא מתלכלך במיוחד, ולעומתם הרופאים היורדים אל "שדה הקרב" – בחדר המיון, בחדר הניתוח, או במחלקות העמוסות של בית החולים עברו ללבוש בגדים ירוקים, כחולים או ורודים. כמו כן רצוי להשלים את המראה עם כפכפי גומי כעורים בצבע פלסטי בולט ולא תואם לשאר הלבוש.  כיום נוחות הרופאים עומדת מעל שיקולים של דימוי מכובד. אבל הפיחות במעמד החלוק הוא רק בעיניהם של הרופאים – סקרים הראו שהחולים ממשיכים להעדיף את הרופאים שלהם בלבן.

רופא במדיו החדשים

ומה עם המדענים שאינם קשורים לעולם הרפואה? נראה שהם לא עברו לירוק או ורוד וממשיכים ללבוש בגדים רגילים (אבל יש מי שנתנו מדרס רגל לכפכפים). וכמובן הם ממשיכים גם לככב בסרטים כשהם לבושים בחלוק לבן עם עטים מבצבצים מהכיס העליון, בין אם מדובר בחנון מרובע או בגאון מטורף. היחיד שמקבל פטור ממדים הוא אינדיאנה ג'ונס.

נושאים דומים אצלי בבלוג: קעקועי מדע
            

קרדיט לתמונות:

  1. מדען חנוןBeth Hooten
  2. מדען צעירavpjack
  3. כימאית עורכת ניסויzoethustra
  4. רופא במדיו החדשיםDoctor Is In

כל התמונות תחת רישיון Creative Commons, לפרטים נוספים עיקבו אחרי הקישורים.

             

* במאמר הזה עולה טענה הפוכה מהניחוש שלי – לדעת המחברים החלוק הלבן הומצא על ידי מדענים ורק לאחר מכן אומץ על ידי הרופאים בתקופה בה הרפואה החלה להתפס על ידי הציבור כעיסוק מדעי.

מודעות פרסומת

פעולות

מידע

8 responses

7 04 2008
CrazyVet

אצלנו בפקולטה חלוק לבן הוא פק"ל, ובלעדיו אי אפשר להיכנס למעבדה או כל פרקטיקה אחרת. גם במעבדות אין עבודה בלי חלוק. הפקולטה מספקת חלוקים לאנשי הצוות וגם מכבסת אותם (אנחנו, כמובן, מכבסים לבד ולכן לפעמים אפשר לראות חלוקים שקשה להאמין שנולדו לבנים).

אה, וחלוק הוא פריט זול, אפילו זול מאוד. בארץ אפשר למצוא ב-50-100 שקל לחלוק, ופה הם עולים סביב 20 יורו. עדיין יותר זול מג'ינס 🙂

7 04 2008
חזי

טוב, החוויות שלי הן מהחוג לפיסיקה. יצא לי ללבוש חלוק פעמים בודדות, וגם זה בעצם היה כששיחקתי בכימיה.

7 04 2008
biohazard

כמו שאמר CrazyVet
אני דוקטורנט לביולוגיה
משנה א' של תואר ראשון אני קבוע עם חלוק וכפפות לטקס
מהרגע שאני עובר את המשקוף של המעבדה
😎

7 04 2008
חזי

כן, האמת שאני לא מופתע ממה שאתם אומרים. כנראה שמכל המדענים רק הפיסיקאים לא מרבים ללבוש חלוק. מנקודת המבט של סטודנטים לפיסיקה מצחיק שביום יום לא מרבים לראות חלוקים, אבל בקולנוע כולם לובשים אותם – גם מי שלא נראה שהוא ממש צריך. דרך אגב, כפפות הייתי לובש די הרבה כי התעסקתי עם דבקים. גם היום אני לובש כפפות כשאני שוטף את הכלים, אבל נמנע מלבישת סינר

16 04 2008
DoK

חזי, אתה לא לבד 🙂
במעבדת הביולוגיה בה אני עובד אין כמעט חומרים מסוכנים ובכלל העבודה עם נוזלים מוגבלת לכמויות מצחיקות שמתאדות עוד לפני הפגישה בבגד ובהתאם לובשים אצלנו חלוק רק במקרים מיוחדים של עבודה עם נוזלים מסוכנים.
הקטע הביזארי משהו שכאשר התענינתי אצל אחראי הבטיחות היכן מכבסים את החלוק ספוג הפיקסטיבים למינהם הם נשארו חסרי תשובה –
לכבס לבד?! בשום פנים ואופן – זה רעיל!
לתת למכבסה?! ומה עם הכובסות? הן לא בני אדם?!
לזרוק לפח?! אוקיי, אבל זה חומר מסוכן והוא מצד אחד לא נוזל ומצד שני גדול מאוד (בהשוואה לאפנדורף)

בקיצור – מי שרוצה להרוויח כמה עשרות שקלים מוזמן לאסוף את המפגע הבטיחותי מקומה 2 במכון למדעי החיים 😉
(המממ… אולי זה לא ממש "רווח" אלא יותר "הכנסה" כי בכל זאת צריך להתחשב בהוצאות על טיפולים רפואיים בהמשך)

("ברוך השב" כבר אמרתי?!)

17 04 2008
חזי

טוב לדעת שאני לא היחיד שלא יודע איך נראה חלוק לבן. דרך אגב, נזכרתי שבמעבדת הכימיה בכיתה י"א המורה התעקשה שנלבש חלוקים וכבר אז לא הבנתי על מה היא מדברת.

29 09 2008
אייל טנדלר

40,000 הלוויינים? אתה בטוח במספר הזה?

29 09 2008
חזי

אייל, אני מניח שהתכוונת להשאיר את התגובה הזו בפוסט הקודם.
הביטוי "40,000 לווינים" מופיע שם כחלק מהציטוט מ-ynet
אין לי מושג כמה לווינים סובבים כיום את כדור הארץ, אבל אני מסכים איתך ש-40,000 נשמע קצת מופרז.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s
%d בלוגרים אהבו את זה: